Recent Appointments

List of recently appointed members to Boards and Commissions

x
Board Name 
Member Name 
Appointment Date 
Term End Date 
Position Requirements 
SILC - Statewide Independent Living CouncilAlexandra Ingersoll 4/16/20218/15/2023Individual with a disability
Banking CommissionChristy Davis Stoner 4/15/20213/31/2025Practical Banker
Banking CommissionCynthia L. Wallace 4/15/20213/31/2025Public Member
Volunteerism and Community ServiceTammy R. Cobb 4/7/20212/1/2024Member selected among local educators
Volunteerism and Community ServiceJoseph Blosser 4/7/20212/1/2024A rep. of the service-learning community
Underground Damage Prevention Review BoardTony Konsul 4/6/20211/1/2024Representative from an investor-owned water system
Golden LEAF FoundationLaurence E. Lilley Jr.4/5/202111/30/2024At-large
Architecture, North Carolina Board ofTimothy A. Hillhouse 4/2/20214/1/2026Architect
Social Services CommissionTanisha R. James 4/1/20213/31/20258th Congressional District Rep.
Social Services CommissionKelsey Crowe 4/1/20213/31/20255th Congressional District Representative
Social Services CommissionTia R. Crooms 4/1/20213/31/20253rd Congressional District Representative
College of the Albemarle Board of TrusteStuart Paul O`Neal 3/25/20216/30/2022At-large
College of the Albemarle Board of TrusteEmily Jane Walker 3/25/20216/30/2024At-large
Golden LEAF FoundationDarryl D. Moss 4/5/202111/30/2024At-large
Child Care CommissionJanie R. Truesdale 7/1/20216/30/2023For-Profit Family Child Care Home Provider
Child Care CommissionSharon McGarry Foster 7/1/20216/30/2023Pediatrician
Child Care CommissionSheresa Blanchard 7/1/20216/30/2023Early Childhood Education Specialist
Child Care CommissionSusan H. Butler-Staub 7/1/20216/30/2023Parent of Child in Day Care
Local Governmental Emp. Retirement SysteCecil Vernon Gammon 4/6/20213/31/2025Public Member (not a teacher or state employee; also serves on TSERS)
Banking CommissionJames A. Kinion 4/1/20213/31/2025Consumer Finance Licensee
Banking CommissionKenneth E. Flynt 4/1/20213/31/2025Public Member
Social Services CommissionRobert Simmons 4/1/20213/31/202512th Congressional District Representative
Social Services CommissionWilla Wyatt 4/1/20213/31/202511th Congressional District Representative
Social Services CommissionDrew Pledger 4/1/20213/31/20254th Congressional District Representative
Social Services CommissionIris Carlton-LaNey 4/1/20213/31/20251st Congressional District Representative
Page 1 of 2 (30 items)Prev12Next